Ah şu martılar …

Bir yılı geride bırakıyoruz.  ‘2014’ün en iyileri’ şeklinde bir seçim yapıp sunmayı tercih etmiyorum. Öte yandan da, ‘paylaşabilme’ ölçütlerimi karşılayacak yeni  fotoğraflar koymam gerekiyor. Bu noktada kadim mankenlerim martılar bizlere güzelim görüntüler sunuyor.

Hayatı film olarak izleyen gözlerimiz  fotoğraf makinesinin yakaladığı anlık güzelliklere biraz da kıskançlıkla bakakalıyor. Öyle ya, gerçek hayatta var mı görüntüyü dondurmak, geriye alıp tekrar izlemek …

Martilar_2014f01_FatihGelincik

Işık, hareket ve kompozisyon. Bunlardan birini ustaca yakaladığında gözün takıldığı bir fotoğraf yakalıyorsun. İkisini birden ustaca yakaladığında uzun uzun  baktırıyorsun. Üçünü birden yakaladığında alkışlanıyorsun. Yukarıdaki fotoğrafta ışık ve ilginç bir poz bir araya gelip bu fotoğrafı kurtarmışlar.

Martilar_2014f02_FatihGelincik

Fotoğrafçının elinde artık terzininki gibi bir makas var. Fotoğrafınızın çözünürlüğü yüksekse, kompozisyon tarafında istediğiniz gibi bir etki yaratabiliyorsunuz. Yukarıdaki fotoğrafta martının gözleri de ışık alabilseymiş daha güzel olurmuş. Ama böyle de güzel.

Fotoğraf ışıkla var oluyor. Ama tonlar, gölgeler, yeri geldiğinde karanlık da fotoğrafa değişik anlamlar katıyor. Aşağıdaki fotoğrafın ‘parlament’ mavisini çağrıştıran tonu ve üzerimize doğru gelen dövmeli (!) martı hafif bir gerginlik yaratıyor gibi.

Martilar_2014f03_FatihGelincik

Sırada ‘şehirli bir martı’ var. Arkadaki binaların seçilememesi beni rahatsız etmiyor. Hatta, arka fonda onlar varken, martı bana daha da net görünüyor. Kanatlar yayılmış, siyahtan beyaza değişik tonlarda, farklı uzunluklardaki tüyler zenginlikleriyle gözlerimizi alıyor. Martının başı yarı gizlenmiş ama gözündeki pırıltı hoşumuza gidiyor. Değil mi!!

Martilar_2014f04_FatihGelincik

Aksiyon sevenler için de hazırlıklıyız.

Martilar_2014f05_FatihGelincik

Yine şanslı bir buluşma olmuş, ışık (gaga açık, perdeli ayaklar gözümüzü alıyor), hareket bence güzel. Kompozisyon olarak da “boş değil” diyeceğim ama sağ üst taraf boş kalmış. O tarafı da dolduran birileri olsaymış …

Martilar_2014f06_FatihGelincik

Her zaman göremediğimiz türden bir martı size. ‘Kartal martı’ falan diyesim geliyor. Kanat genişliği, bakışı, arkasındaki ‘korumaları’, fotoğrafçıları görmezden gelmesi …  Hiç kuşku yok:  bir alfa, bir ‘baba’, bir ‘sayın martı’ ile karşı karşıyayız..

Aklımızda son kalan bu görüntü olmasın ama!   2014’ü ufku süzen bir martının fotoğrafı ile bitirelim.

Martilar_2014f07_FatihGelincik

Mutlu yıllar dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *