Kelebeğin ömrü

Dün çok güzel bir şey oldu. Botanik Bahçesinde nilüfer havuzuna göz attıktan sonra çiğdemlere doğru yavaş yavaş yürürken yolum kesildi. Yani adeta kesildi! Bana sorarsanız papatyaya benzettiğim bir öbek çiçeğin üzeri adeta kaynıyordu, arı ve kelebeklerle …
Benim derdim kelebeklerle. Çocukların kelebekleri yakalamaya çalıştıkları gibi ben de onların fotoğraflarını çekmeye çalışırım. Sürekli olarak kelebeklerin kısacık ömürlerinden söz edilir. Ama bu güzelliklere hüzünle değil de coşkuyla bakmak istiyorum.
Sanıyorum onları kaçırmadan fotoğraflarını çekmeyi de beceriyorum artık. Arılar çiçek özlerini kelebeklerle paylaşmayı sevmiyorlar, önlerine çıktıkça kovalıyorlar kelebekleri. Kelebeği çiçeğin üzerinde sakin bir durumda yakalamak için sabırlı olmak gerekiyor.

Benzetme, mecaz, metafor … Ufak anlam farklılıkları olabilir. Neyse ben eş anlamlı olarak kullanıyorum. Bayılıyorum onlara. Hem yeni çağrışımlar sunuyorlar hem de şiirsel bir hava katıyorlar.
Örneğin, Louis de Bernières’in Kanatsız Kuşlar adlı romanından bir alıntı aktarmak istiyorum. Çömlekçi, ve köyün filozofu, İskender’den geliyor : ‘İnsan kanatları olmayan bir kuştur. Ve kuş da kederi olmayan bir insan.’

Kelebekler için neler söylenmiş? Biraz araştırıyorum. Şunlara ne dersiniz?
‘Kelebek uçan bir çiçektir. Çiçek ise bağlanmış bir kelebek.’
Ponce Denis Ecouchard Lebrun

‘Mutluluk bir kelebektir, peşinden koştuğunuzda, elinizden kaçar, ama usulca oturduğunuzda üstünüze konabilir. ‘
Nathaniel Hawthorne

‘Bir şairin çayırda bir kelebeğin peşinden koşuşturmasını izledim. Sonra ağını bir çocuğun kitap okuduğu bir sıranın üzerine koydu. Yazık ki çoğunlukla kişiler yer değiştiriyor.’
Karl Kraus

Bahçeye, kelebeklere dönüyorum.

Bir tür kelebeğin gözlerinin iriliğine bayılıyorum. Onun çiçeğin üzerinde danseder gibi yavaş yavaş dönmesine göre ayarlıyorum kendimi. Dikkat ederseniz bir sağa bir sola doğru bakarken çekiyorum.

Bir an geliyor, iyice göz gözeyiz …

Bir de üstten çekilmiş bir kelebek fotoğrafına bakalım. Sanki kanatları incecik bir kürkle kaplı …


Kelebekler yer değiştirdikçe makina ayarlarım da değişiyor. Çoğu zaman da otomatik ayar yerine kendim ayarlıyorum. Yer değiştirince de ayarlar şaşıyor tabii.
Bazan aydınlık bazan da koyu tonlar yakalamışım. Olsun.

Son olarak da iri gözlü kelebeğe bir daha bakalım …

Bu kelebeği ölümsüzleştirmek istiyorum desem iddialı olur, gönlümde yaşasın istiyorum.

2 thoughts on “Kelebeğin ömrü

 1. Bir insanın yolunun nilüfer bahçesinden sonra papatyalara doğru giderken kelebeklerce kesilmesinden daha güzel olan nedir?
  Bir insanın kelebekler tarafından kesilebilecek bir yola çıkması, güzelliği aramak için yolda olmasıdır herhalde. Güzelin güzeli hep var mıdır? Bundan güzeli de bu güzelliği başkalarıyla paylaşması olsa gerek… teşekkürler sayın gelincik…

  1. Muhammed Bey Merhaba,
   Güzel yorumunuz için ben de size teşekkür ederim.
   Hoşçakalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *