Sonbahar Renkleri

Beykoz_Korusu_1b_FGelincik

Metin Altıok’un Sonbahar adlı şiiri “Sonbahar –ki acının değişmez dipnotudur-“ dizesi ile başlar. Sonbahar (Farsçasıyla hazan) ve hüzün birbirine –kafiyeli bir şekilde- çok yakıştırılır. Mecazen/metafor olarak da sonu anlatır. Sonbahar deyince de aklımıza ‘sararıp düşen yapraklar’ mutlaka gelir.

Gelin görün ki sonbahar fotoğrafları sadece hüzün barındırmaz.

Beykoz_Korusu2_FGelincik

Düşen yaprakların arasından fışkıran çiğdemler en demli hüzünlere bile dur diyebilir. Adeta ‘hayat devam ediyor’ der gibiler. Gerçekten de bahar ile birlikte doğa yine yeşillere bürünmeyecek mi?  Gelin, biz, düşen yaprakların yenilenerek geri geleceği güvencesiyle, onların yavaş yavaş ağaçlardan süzülerek toprağa kavuşmalarını, hışırtılarını, yağmurun verdiği parlaklıklarını zevkle izleyelim.

Yedigoller_b_FGelincik

Kimse kusura bakmasın! Ben sonbaharı güzel bulup yolunu bekleyenlerdenim.  Renklerdeki dönüşümün yeşilden sarıya, sarıdan kırmızının değişik tonlarına doğru yol almasını keyifle izlerim.

Bahce_FGelincik

Bu yüzden şair M.Faik Ozansoy’un “Yaprakların altın gibi savrulduğu anı aylarca hayal etmesi” hoşuma gider.

Bakın ne güzel; altın gibi savrulan bir yaprak sahibini bulmuş …

Sonbahar_FGelincik

Sonbahardaki renk dönüşümü görsel bir şölen havası yaratır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Atatürk Arboretumu. Bu günlerde değişik renklerin, kompozisyonların tadına doyamazsınız..

AArboretum_FGelincik

Beykoz-AArboretum_FGelincik

Bu iki sonbahar fotoğrafını da güzel buluyorum. Kameraya bakan ama güneş almayan yapraklar gölgede kalarak kontrast yaratmış. Soldaki fotoğrafta arkadan gelen kuvvetli güneş ışığı, ağacı ‘yapraklardan oluşan bir tül perde’ye dönüştürüp arkada kalan çam ağaçlarını da görünür kılıyor. Benim hoşuma gitti. O kadar ki, iki gün arka arkaya Beykoz korusuna gittim. Sağdaki fotoğraf Atatürk Arboretumu’ndan.

Sonbahar renklerinin  birbirine karışması, yansımaları, güzellikleri hele bir göl/gölet veya akarsu kenarındaysanız çoğalır gider.

Yedigoller_2b_FGelincik

Yedigoller_3b_FGelincik

Yedigoller_4b_FGelincik

Sonbaharı güzel bulanlar için boş geçirilmemesi gereken günler, veya hiç değilse, hafta sonları bunlar. Şansınıza usul usul yağan bir yağmura da yakalanırsanız tadını çıkarın …

Sonbaharı güzel bulanlar için boş geçirilmemesi gereken günler, veya hiç değilse, hafta sonları bunlar. Şansınıza, usul usul yağan bir yağmura da yakalanırsanız tadını çıkarın .

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *